بیمارستان میلاد

فیبرواسکن چیست

  • نوشته شده توسط : بیمارستان میلاد اصفهان
  • دسته بندی : اخبار
  • منتشر شده در :2022-02-06 13:17

فیبرواسکن

کبد

 

کبد یکی از مهمترین عضو های بدن است که به عنوان دومین عضو بزرگ بدن شناخته شده است. کبد با عبور مواد غذایی از خود فاکتور های مضر مواد غذایی را می گیرد و بدون اینکه ضرری ایجاد کند آنها را به سیستم های دیگر بدن وارد خواهد کرد. در واقع کبد وظیفه ی جذب مواد مغذی و در عین حال دفع سموم  و چربی ها و مواد خطرناک از بدن را دارد.کبد در قسمت راست شکم و در زیر قفسه سینه نزدیک به دیافراگرام جای دارد و بزرگترین غده داخلی بدن می باشد به طور حدودی هزار و پانصد سی سی خون در هر دقیقه از کبد عبور می کند و اگر کبد در بدن وجود نداشته باشد فرد در عرض بیست و چهار ساعت جان خود را از دست خواهد داد.

وظایف کبد: 

سم های بدن را دفع می کند.

پروتئین های حیاتی بدن را می سازد.

مصرف قند خون در بدن را تنظیم می کند.

بعضی از هورمون های ضروری را می سازد.

زمانی که ویروس هایی مانند هپاتیت  بی و سی و سموم وارد بدن می شوند در عملکرد کبد اختلالاتی ایجاد می شود و برنامه غذایی شما اگر کم پروتئین  و یا پر چربی باشد  باعث مختل شدن کبد می شود و از دیگر موارد می توان به نکات زیر اشاره کرد:

 

سموم

داروهای خوراکی برای مثال قرص های ضد بارداری

مصرف زیاد دخانیات ،الکل و کافئین

مصرف چربی های اشباع و هیدروژنه

 

اختلالات کبدی

 از رایج ترین بیماری ها در کشور ما بیماری های کبدی است  می بینید که خیلی از افراد با کبد چرب مبارزه می کنند و با رژیم غذایی قصد برطرف کردن این مشکل را دارند این عارضه با مرور زمان و رسوب شدن چربی در کبد ایجاد می شود افراد کم تحرک و چاق که دارای اضافه وزن هستند و همچنین افرادی که به مقدار زیاد الکل مصرف می کنند در معرض این مشکل هستند.بهتر است این نکته را هم بدانید که  مهم ترین علت  بیماری های کبدی هپاتیت ویروس های Bو Cمی باشد که به دنبال آن فیبروز و سیروز کبدی به سراغ بیمار می آید.

 

 تشخیص اختلالات کبدی

 بیوپسی کبد یکی از روش هایی است که بیشتر متخصصان گوارش برای تشخیص اختلالات کبدی از آن استفاه می کنند   اما در کنار آن رو شهای متعددی برای تشخیص بیماری های کبدی ابداع شده که در این میان می توان به فیبرواسکن اشاره کرد.با این روش اندازه گیری دقیق مقدار پیشرفت فیبروز و سیروز کبدی مشخص می شود و با فیبرواسکن می توان کبد چرب، هپاتیت نوع B , cو استئاتوز کبد را بررسی کرد.

 

 فیبرواسکن چیست؟

دستگاه فیبرو اسکن مقدار سختی کبد و یا به عبارتی فیبروز  را اندازه گیری می کند این دستگاه با استفاده از امواج اولتراسوند مقدار شدت فیبروز و سیروز را مشخص می کند.متخصص گوارش می تواند در بسیاری از موارد فیبرواسکن را جایگزین بیوبسی کند.در انجام این تست CAP که یک فاکتور برای تشخیص میزان چربی سلول های کبدی است اندازه گیری می شود.این تست می تواند به صورت دقیق و منحصر به فرد کبد را ارزیابی کند.این تست غیر تهاجمی بوده و تنها چند دقیقه زمان بر خواهد بود .شما بعد از این که رو به پشت دراز کشیدید امواج اولتراسوند از انتهای یک پروب کوچک به کبد فرستاده می شود.

 

 مزایای تست فیبرواسکن

 غیر تهاجمی بودن

بدون بی حسی

بدون نیاز به آمادگی قبلی

بدون نیاز به بستری شدن

محدوده وسیع مورد بررسی

مدت زمان کوتاه انجام تست

پاسخ دهی کوتاه

بدون اینکه برای بیمار خطری داشته باشد می توان تست را دوباره تکرار کرد.

هزینه مناسب و پایین

بدون درد و ناراحتی و انجام آزمایش در آرامش و خونسردی

 

اندازه گیری CAP چیست؟

استفاده از CAP که در دستگاه فیبرو اسکن وجود دارد می تواند در تشخیص بیماری بسیار تاثیر گذار باشد.CAPدر اصل یک پارامتر تقویت شده و کنترل شده است که مقدار ارتفاع موج های سونوگرافی را در زمان عبور از کبد نشان می دهد.از این طریق می توان از مقدار رسوب چربی و مقدار آسیب دیدگی کبد آگاه شد.در نهایت هر چقدر مقدار رسوب شدن چربی در کبد افزایش پیدا کند مقدار CAPبیشتر خواهد بود.

این مقدار با انجام سنوگرافی نیز مشخص می شود اما باید بدانید که رسوب چربی در کبد در این روش حساس تر خواهد بود .

یکی از مهم ترین ویژگی های دستگاه فیبرو اسکن آنست که در صورتی که مرحله های استفاده از دستگاه به درستی و صحیح انجام بگیرد می توان گفت دیگر نیروی انسانی در تشخیص نتیجه هیچ تاثیری نخواهد داشت و دستگاه فیبرو اسکن نتیجه دقیقی را ارائه خواهد کرد.

زمانی که متخصص گوارش نتیجه فیبرو اسکن را مشاهده میکند باید در تشخیص و تفسیر دقیق آن شرایط بیمار  و بیمار یهای دیگر فرد را در نظر داشته باشد.