بیمارستان میلاد

همه چیز درمورد جراحی لاپاراسکوپی

  • نوشته شده توسط : بیمارستان میلاد اصفهان
  • دسته بندی : اخبار
  • منتشر شده در :2022-02-06 13:16

لاپاراسکوپی شیوه مدرنی از جراحی است که برای انجام عمل های جراحی در ناحیه شکم و لگن انجام می شود. در طی این عمل، جراح ابزارهای باریک و ظریفی را از طریق برش های بسیار کوچکی وارد شکم و بخش هایی از لگن می کند. یکی از ابزارهای وارد شده به شکم، لاپاراسکوپ یا دوربین لاپاراسکوپی است که تصویر را زنده از شکم و لگن به مانیتور ارسال می کند و تیم جراحی از طریق این نمایشگر کلیه اقدامات و روند جراحی را کنترل می کنند. آنچه در این صفحه می خوانید اطلاعات کاملی درباره عمل جراحی لاپاراسکوپی است و خواندن آن به افرادی که قرار است تحت لاپاارسکوپی قرار بگیرند توصیه می شود.

کاربرد لاپاراسکوپی

از موارد کاربرد لاپاراسکوپی می توان به شناسایی و تشخیص علت درد لگن یا شکم اشاره کرد و در بعضی موارد برای شناسایی مشکل ناباروری نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع به پزشک اجازه می دهد داخل بدن را بدون جراحی باز ببیند.

 

یکی دیگر از موارد کاربرد لاپاراسکوپی گرفتن بیوپسی یا نمونه‌ی بافت از اندام خاصی در شکم است.

 

در بسیاری از موارد، مشکلات شکمی با تکنیک‌های تصویربرداری مانند اسکن MRI، سونوگرافی و سی تی اسکن تشخیص داده می‌شوند ولی زمانیکه این تکنینک ها اطلاعات کافی برای تشخیص در اختیار پزشک قرار ندهند، لاپاراسکوپی که یک روش کم تهاجمی است، توصیه می شود.

 

اصلی ترین کاربرد لاپاراسکوپی برای پزشکان بررسی اندام های شکمی مانند کیسه صفرا، کبد، لوزالمعده، روده کوچک و روده بزرگ، طحال، معده و همچنین اندام های لگنی یا تولید مثلی برای بررسی مشکل ناباروری می باشد تا بتوانند توده یا تومور شکمی، وجود مایع در حفره شکمی، بیماری های کبدی، اثربخشی برخی از درمان ها و همچنین درجه‌ی پیشرفت سرطان‌های خاص را تشخیص دهند.

لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود؟

لاپاراسکوپی معمولاً به عنوان یک جراحی سرپایی انجام می‌شود به همین دلیل در همان روز بیمار می تواند مرخص شود. برای این نوع جراحی در بیشتر موارد، بیهوشی عمومی تجویز می شود ولی در برخی موارد به جای آن از بی‌حسی موضعی استفاده می کنند. 

طی لاپاراسکوپی، جراح برشی را زیر شکم ایجاد می‌کند و سپس یک لوله‌ی کوچک را وارد آن می‌کند. این لوله برای باد کردن شکم با گاز دی اکسید کربن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گاز به پزشک اجازه می‌دهد تا با وضوح بیشتری از اندام ‌های شکمی دیدن نماید.

جراح پس از تورم شکم، لاپاراسکوپ را از طریق برش وارد شکم می‌کند. دوربين متصل به لاپاروسكوپ، تصاوير را بر روي يك صفحه نمايش مي‌دهد و باعث مي‌شود اندام ها درهمان زمان مشاهده شوند. جراح ممکن است برای انجام بیوپسی یا برداشتن قسمتی یا کل یک ارگان از ابزار جراحی استفاده کند، بنابراین برش کوچک دیگری داده می شود تا ابزار وارد شکم شود. در حین انجام بیوپسی، نمونه‌ی کوچکی از بافت گرفته می‌شود تا ارزیابی روی آن صورت گیرد.

پس از انجام عمل، ابزارها برداشته می‌شوند. سپس برش‌های روی شکم با بخیه یا نوار جراحی بسته می‌شوند.

به طور معمول بعد از عمل دردی در شانه احساس می شود. این درد معمولاً نتیجه گاز دی اکسید کربن است که برای باد کردن شکم مورد استفاده قرار گرفته بود. این گاز می تواند دیافراگم را تحریک کند که باعث تحریک اعصاب و درنتیجه درد در شانه شود. همچنین ممکن است باعث نفخ گردد. ولی این درد و  ناراحتی باید ظرف دو روز از بین برود.

معمولاً می توانید طی یک هفته کلیه فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید. شما باید حدودا دو هفته پس از لاپاراسکوپی توسط پزشک تان ویزیت شوید.

برای بهبودی سریع تر به منظور کاهش خطر لخته شدن خون، فعالیت های سبک را در اولین زمان ممکن شروع کنید و همچنین ساعات استراحت تان را بیشتر کنید.

مزایای انجام عمل لاپاراسکوپی چیست؟

 

يكي از عمده‌ترين فوايد لاپاراسكوپي علاوه بر تشخيص دقيق ‌بيماري اين است كه مي‌توان در همان زمان به كمك عمل لیزر لاپاراسكوپي درمانی، آن ضايعه را ترميم و اصلاح نمود. در اغلب موارد لاپاراسكوپي ‌اين اطمينان را به زن مي‌دهد كه او سالم است و از شانس خوبي براي‌ باردار شدن دارد‌. در مقايسه با عمل جراحی باز اين روش دارای مزايای بسيار است.

 

به عنوان مثال: کاهش درد، کاهش زمان بهبودی، کاهش چسبندگی، صرفه جویی در هزینه، کاهش خونریزی و احتمال عفونت و کاهش زمان بیهوشی به علت مدت زمان کوتاه‌تر انجام عمل. انجام این عمل ممکن است چه عوارضی داشته باشد؟ پس از عمل، بيمار بايستي 2 تا 4 ساعت استراحت كند تا اثرات داروهاي بيهوشي خنثي گردد. بيمار مي‌تواند همان روز مرخص شده و به ‌منزل برود و 2 تا 3 روز بعد هم كارهاي معمول خود را از سر گيرد. همچنین بیمار می‌تواند فعاليت‌ جنسي را پس از يك هفته و يا بسته به نظر و توصيه پزشك ‌خود شروع نمايد. ممكن است بيمار پس از عمل احساس ناراحتي مختصري داشته‌باشد.

 

اين موارد شامل‌:

 

تهوع خفيف به علت استفاده از داروها يا روش جراحي‌

درد شانه و گردن به علت وجود گاز داخل شكم‌

درد محل عبور وسايل از جدار شكم‌

احساس گرفتگي گلو و خشونت صدا در مواردي كه از لوله تنفسي‌ در هنگام بيهوشي عمومي استفاده شده است‌

دردهاي شكمي مثل دردهاي دوران قاعدگي‌

ترشحاتي مثل خون قاعدگي براي يك يا دو روز

درد عضلاني‌ بيشتر اين علائم خفيف در عرض يك يا دو روز از بين مي‌روند.

لاپاراسكوپي خطرات كمي را بدنبال دارد. بروز عوارض در زنان جواني كه از سلامت كافي برخوردار هستند و تحت عمل لاپاراسكوپي قرار مي‌گيرند نادر است‌.